Fotowoltaika dla Domu

Agrosolar w czołówce firm fotowoltaicznych według wyborcza.pl

Agrosolar w czołówce w Polsce !

Mamy przyjemność poinformować że znaleźliśmy się w czołówce w zestawieniu 25 najlepszych firm fotowoltaicznych z całej Polski opublikowanym przez Gazetę Wyborczą ! Link do artykułu - kliknij tutaj 🙂

Fotowoltaika dla domu - sprawdzony przepis na sukces !

Ostatnie czasy nie są dla gospodarstwa domowego, co tu mówić - łatwe. Coraz więcej nieprzewidzianych zmian i wydarzeń zaburza poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji rodziny. Podwyżki cen za prąd generują dodatkowe koszty i skłaniają do szukania alternatywnych rozwiązań.
Konwencjonalny zakup prądu z elektrowni staje się coraz droższy. Nic dziwnego, że fotowoltaika dla domu kwitnie, a co za tym idzie pojawia się wiele firm, które w szybki sposób chciałyby skorzystać z tej tendencji. Często ich oferta wydaje się na pozór wyjątkowo atrakcyjna. W tym artykule chcielibyśmy uczulić na takie 'okazyjne' oferty instalacji fotowoltaicznych dla domów.
Mamy gotowy przepis na sukces i aby uchronić rodziny przed złymi decyzjami, podajemy go poniżej !

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Jak dobrać panele fotowoltaiczne dla domu?

Panele fotowoltaiczne – serce układu.

Dla naszych klientów polecamy panele marki Longi Solar, jednego z największych oraz najbardziej niezawodnych producentów na świecie. Panele te posiadają 12-to letnią gwarancję na wady ukryte oraz 25-cio letnią gwarancję na sprawność. Nie jest to tylko nasze zapewnienie lecz gwarancja producenta! Panele solarne marki Longi Solar to produkt, który sam się broni i zaraz to sprawdzimy.

Istnieje ranking producentów Paneli fotowoltaicznych i nazywa się  TIER1 i jest on aktualizowany co kwartał przez Bloomberg. W tym rankingu znajdują się wyłącznie najwięksi oraz najlepsi producenci. Aby znaleźć się w tym elitarnym gronie produkt musi spełnić szereg wymagań. A jaki producent paneli fotowoltaicznych znalazł się na pierwszym miejscu w ostatnich 3 kwartałach 2020 roku? Dokładnie tak – marka Longi Solar.

panele słoneczne agrosolar

Bloomberg-report-tier1

Jedynie jedna firma otrzymała najwyższe wyróżnienie AAA, i jest to Longi Solar! Te dwa przykłady mówią nam o tym, że wskazana firma to zdecydowany lider w swojej dziedzinie. Po prostu Longi jest NAJLEPSZY ! Taka marka to najlepsza fotowoltaika dla domu.

Ranking Tier1 w czwartym kwartale, źródło: review.solar

https://review.solar/latest-tier-1-solar-panels-list-2020/

Istnieje jeszcze jeden ranking, naszym zdaniem bardziej istotny, jest publikowany przez PV tech i mówi on o niezawodności modułów, i tu jest trochę ciekawiej.

pv-tech-ranking

Naszym zdaniem pierwsza trójka to absolutni liderzy, posiadający produkty na najwyższym poziomie, które można montować bez cienia wątpliwości.

Ranking producentów PV w trzecim kwartale 2020, źródło: pv-tech

Falownik

– to przykład kolejnego kluczowego elementu naszej instalacji. Falownik jest to urządzenie, które zmienia prąd schodzący przewodami z paneli fotowoltaicznych na zmienny czyli ten znany z  naszych domowych gniazdek. W ofercie i w identycznej cenie mamy do wyboru trzech najlepszych oraz największych producentów tych urządzeń na świecie. SMA –świetny producent z Niemiec, Fronius – najlepszy Austriacki producent, oraz Huawei będący marką globalnie rozpoznawalną za sprawą swoich telekomunikacyjnych produktów.

Huawei-falownik
agrosolar-falownik-huawei

Korzystając z naszego doświadczenia i wiedzy pochylimy się na chwilę nad tymi urządzeniami.

Naszym zdaniem najlepszym wyborem z tej trójki są SMA oraz Huawei. Oba te falowniki posiadają chłodzenie pasywne, czyli do oddania ciepła wykorzystują pokaźnej wielkości radiator z tyłu, który skutecznie odprowadza ciepło. Do poprawnej oraz długiej i bezawaryjnej pracy wymagają jedynie umiejscowienia w nienasłonecznionym miejscu.

sma-falownik
sma-falownik-agrosolar

Fronius do chłodzenia swojego produkty używa wentylatora będącego elementem bardzo ważnym ale niestety ruchomym, a co za tym idzie ulegającym zużyciu. Wentylator wcześniej czy później będzie musiał wymagać wymiany i tu pojawia się niepotrzebny serwis. Subiektywnie uważamy, że mimo świetnej marki produkt z tego względu nie byłby produktem pierwszego wyboru.

Huawei oraz SMA posiadają prawie równorzędne produkty. Huawei jest jednak największym producentem Falowników na świecie i w 2019 roku ich wyrób otrzymał nagrodę jako falownik roku. We wnętrzu co ciekawe, posiada komplet zabezpieczeń, a gwarancja producenta na produkt to aż 10 lat.

fornius
agrosolar-fornius

Warto zaznaczyć, że każdy z tych urządzeń to produkt premium i to nie dlatego że produkują je uznane firmy, ale dlatego że są niezwykle bezpieczne. Każdy z nich w trybie ciągłym wykonuje pomiary naszej instalacji, po to aby była bezpieczna.

Ciekawą funkcją o której należy wspomnieć jest – pomiar rezystancji izolacji – mówi on nam o tym w jakim stanie znajdują się przewody solarne które mamy na dachu. Jeśli falownik wykryje problem z przewodem, poinformuje nas o tym i wyłączy instalację, po to aby dla nikogo nie stała się krzywda. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia izolacji i zapali się łuk elektryczny to te urządzenia mają to wykryć i wyłączyć się w trybie awaryjnym. Naszym zdaniem takie funkcje powinny być na wyposażeniu wszystkich falowników, jednak niestety jest inaczej.

Tylko nieliczne urządzenia posiadają takie rozwiązania, a szkoda. Stąd się bierze niestety ich cena i  poziom bezpieczeństwa jaki zapewniają. Bardzo ważne jest aby instalacja fotowoltaiczna była dobra i mogła cieszyć przez lata.

Przewody solarne

– następna w kolejce istotna część instalacji fotowoltaicznej przy której nie możemy popełnić błędu.

W naszych instalacjach stosujemy sprawdzony przewód polskiego producenta Helukabel, Solarflex 6mm2. Uchodzi on za najlepszy przewód solarny. Solarflex, posiada wzmocnioną izolację co sprawia że dłużej będzie nam służył bez awarii. Inną niemniej ważną cechą jest to, że przewód jest przekroju 6mm2, a standardem na rynku fotowoltaiki jest przekrój 4mm2 i naprawdę nie wiemy dlaczego? Grubszy przewód to mniejsze straty energii, mniejsze nagrzewanie się przewodu a co za tym idzie dłuższa żywotność izolacji. Wszystko to, to większe bezpieczeństwo i lepsza wydajność.

helukabel
helukabel

Uziemienie

– jeśli jesteśmy przy temacie przewodów to nie może zabraknąć tematu uziemienia. Do każdej instalacji wykonujemy oddzielne uziemienie. Za każdym razem testujemy układ dokonując pomiarów rezystancji uziemienia. Wykonujemy je za pomocą przewodu miedzianego o przekroju 16mm2 również dla zachowania największego bezpieczeństwa i wydajności. Takie wymagania powinna spełniać każda fotowoltaika dla domu.

Zabezpieczenia elektryczne

– pozostając w sferze bezpieczeństwa, które oprócz długowieczności i wydajności jest dla nas obowiązkowym wyznacznikiem naszych instalacji. Zabezpieczenia elektryczne też nie są przypadkowe, w tym elemencie korzystamy z doświadczenia firmy Legrand oraz Schneider. Jest to bardzo znana dwójka w świecie elektryki, to co wychodzi z ich fabryk jest sprawdzone i działa, kompleksowo zabezpieczamy instalacje, ponieważ uważamy, że właśnie tak powinno być.

Schneider-Electric-Logo

2. Jak działa instalacja fotowoltaiczna – co dzieje się z wyprodukowaną energią?

W firmie Agrosolar zajmujemy się sprzedażą i montażem instalacji do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby.

Każdy z nas słyszał co nieco o instalacjach fotowoltaicznych ale tak naprawdę nie do końca możemy wiedzieć jak to działa. Poniżej przedstawiamy gotowy przepis na udaną instalację fotowoltaiczną z omówieniem każdego kluczowego czynnika sukcesu jej sprawności. Odpowiemy również na najczęstsze pytania naszych klientów.

jak działa fotowoltaika dla domuTemat produkcji EE (energii elektrycznej) na własne potrzeby jest bardzo popularny jednak jest wiele błędów w tym co krąży w branży i Internecie. Poniżej chcielibyśmy wyjaśnić co składa się na optymalne działanie instalacji. Zaczniemy jednak od samego początku…

Panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej

– to wiemy. Gdy mamy słoneczny dzień panele produkują bardzo dużą ilość energii elektrycznej, której w takiej ilości najczęściej nie jesteśmy w stanie spożytkować na bieżąco. Stworzono więc bardzo korzystne rozwiązanie, w  którym nadmiar naszej produkcji jest przekazywany do ogólnej sieci energetycznej, którą traktujemy jako „magazyn”.  Z tego „magazynu” możemy w dowolnym momencie bezpłatnie odebrać 80%, a w większych instalacjach (powyżej 10kWp) 70% tego co wcześniej „wcisnęliśmy” do sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu z naszej energii elektrycznej bezpłatnie możemy korzystać po zachodzie słońca oraz zimą gdy słońca mamy niewiele.

Licznik dwukierunkowy

Abyśmy mogli korzystać z naszej energii również wtedy gdy jej nie produkujemy, zakład energetyczny po około 2 tygodniach od założenia instalacji fotowoltaicznej, wymieni licznik na dwukierunkowy.  Licznik taki zlicza ilość energii pobranej z sieci ale co dla nas najważniejsze również wyprodukowanej przez naszą instalację. Dzięki temu elektrownia będzie w stanie prawidłowo się z nami rozliczyć, a my wykorzystać nadprodukcję energii na własne potrzeby.

3. Czy w Polsce mamy za mało słońca?

Z pewnością nasuwa Ci się pytanie: czy w Polsce nie mamy za mało słońca na sprawne działanie paneli fotowoltaicznych? W pewnym sensie odpowiedzią na to pytanie jest już sama ilość instalacji, które pojawiają się w naszym otoczeniu dosłownie wszędzie. Możliwe, że Twój sąsiad też już je ma 😉

fotowoltaika w PolsceOkazuje się, że w Polce mamy znakomite warunki do produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych to nawet lepsze niż w Hiszpanii czy Portugalii.

Panele uwielbiają słońce jednak nie przepadają za wysoką temperaturą. W Polsce w cieniu mamy maksymalnie 36 stopni, w Hiszpanii nawet 50 stopni. Przy takich temperaturach jakie występują w kraju znanego m.in. z corridy i zespołu piłkarskiego Real Madryt, znacząco spada sprawność produkcji energii z paneli słonecznych. W Polsce za to mamy bardzo dobre średnie nasłonecznienie oraz stosunkowo niskie temperatury w roku co bezpośrednio przekłada się na skuteczną wydajność instalacji.

Wyprzedzając pytanie, panele produkują EE również gdy mamy pochmurny dzień. Jeśli jest widno to panele fotowoltaiczne produkują energię, jest jej co prawda mniej niż przy pięknej pogodzie jednak nadal jest to całkiem sporo. A co się dzieje kiedy spadnie śnieg?

4. Jak działają panele zimą i gdy spadnie śnieg?

Jak mówią nasi specjaliści – śnieg na panelach długo nie poleży, produktem ubocznym energii elektrycznej jest ciepło. Gdy tylko prąd ruszy panele zaczną się delikatnie nagrzewać, a śnieg który na nich zalega zniknie…jak panele fotowoltaiczne działają zimą
Zimą instalacje pracują bardzo wydajnie, ponieważ panele uwielbiają niskie temperatury i bystre słońce. W tym okresie instalacje pracują z maksymalną wydajnością, jednak zimą dzień jest krótki, a prawdziwie słonecznych dni jest mało. Dlatego gdy liczymy wydajność dla naszych instalacji potrzebujemy od Państwa informacji ile energii elektrycznej zostało zużyte w ostatnim roku. Taka informacja jest na fakturze za prąd. Jeśli nie mają Państwo takiej faktury to prosimy o podanie informacji ile miesięcznie płacą Państwo za prąd.

A co dzieje się w przypadku opadów gradu?

Jeśli spadnie grad wielkości pięści to na 100% zniszczy dach, auta, również panele. Przy normalnym gradzie nic dla instalacji się nie stanie. Na całym świecie powstają wielkie farmy fotowoltaiczne, jeśli panele byłyby podatne na takie uszkodzenie nikt nie inwestowałby w nie milionów. Zawsze proponujemy naszym klientom aby spróbowali podnieść wartość domu na którym znajduje się instalacja. Jest ona na stałe przytwierdzona do nieruchomości więc staje się jaj elementem. O szczegóły można dopytać agenta ubezpieczeniowego. Działanie to proponujemy prewencyjnie, tak na wszelki wypadek.

Jeśli interesują Cię fakty i mity dotyczące paneli fotowoltaicznych – zobacz nasz artykuł gdzie szybko obalamy najczęstsze mity na temat fotowoltaiki.

5. Jaka jest gwarancja na instalację fotowoltaiczną?

Wydatek na instalację fotowoltaiczną, który może wydawać się znaczny nasuwa pytanie – a co z gwarancją? Czy panele nie popsują się po pięciu latach? To chyba jedno z kluczowych pytań. Jeśli chcemy wieloletniego zwrotu z inwestycji to niezawodna praca instalacji przez nawet dziesiątki lat jest kluczowa. Cała instalacja musi przynieść zysk i to jak największy.

Faktem jest że jeśli zamontujemy instalację słabej jakości to będziemy mieli problem…

W Agrosolar wykonujemy instalacje z najwyższej półki. Poniżej podajemy gotowy przepis na sukces, z którego sami korzystamy wykonując nasze instalacje. Jakość zależy od wykorzystanych składników o czym powyżej. Czy już wiesz jak powinna wyglądać Twoja instalacja fotowoltaiczna?

ZBUDUJ ELEKTROWNIĘ SŁONECZNĄ DLA SWOJEGO DOMU

FOTOWOLTAIKA DLA TWOJEGO DOMU

Czy elektrownia słoneczna jest dla Ciebie?

Z pewnością zastanawiasz się czy instalacja fotowoltaiczna jest dla Twojego domu? Rozwój technologii i masowa produkcja sprawiają, że wcześniej drogie i mało efektywne ogniwa fotowoltaiczne stały się łatwo dostępne dla każdego i przede wszystkim opłacalne. Aktualny stan prawa daje możliwość odsprzedaży niewykorzystanej energii bezpośrednio do elektrowni. Rząd przez stanowione prawo stara się dofinansowywać cieszące się coraz większą popularnością mikro-elektrownie słoneczne na dachach domów swoich obywateli.

Ulga na fotowoltaikę

W oparciu o znowelizowaną Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy właściciel domu jednorodzinnego może odliczyć od podstawy podatku dochodowego do 53 tys. zł (z VAT) wydatków na instalację fotowoltaiczną. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie wspierające osoby fizyczne, zarówno w energooszczędności, jak i energetyce prosumenckiej.

Czy fotowoltaika jest droga?

Istnieją preferencyjne oferty niskooprocentowanego finansowania instalacji fotowoltaicznej dla domów, udzielanego przez podmioty finansowe. Instalacja taka może zwrócić się nawet po kilku latach. Korzyści z fotowoltaiki są ogromne zarówno dla naszego domowego budżetu jak również dla środowiska. Jeśli potrzebujesz wyceny instalacji fotowoltaicznej zadzwoń do nas lub napisz w celu umówienia się na bezpłatną kalkulację.

Sprawdź sam dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną dla Twojego domu.

jakość paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika - dla kogo przysługuje ulga od podatku?

Podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18%, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Jakie wydatki na fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Odliczyć można wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia, którego przedmiotem jest całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne.

Jaką kwotę przeznaczoną na fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Nie więcej niż 53 tys. zł. Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, może on dokonywać odliczeń w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez kolejnych 6 lat.

Przykład

Gdy zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, której koszt wyniesie 23600zł

23600zł x 18% = 4248zł

Czyli 18% kosztu instalacji fotowoltaicznej pokryje ulga podatkowa.

WŁASNA ELEKTROWNIA Z AGROSOLAR TO NIC PROSTSZEGO

NAPISZ I SPRAWDŹ CO ZROBIĆ
ABY NIE PŁACIĆ ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ