Fakty i mity

Obalamy mity

Fotowoltaika jest technologią dość nową w naszym kraju. Mogą Państwo nie mieć pewności co do opinii na jej temat. Czerpanie energii wprost ze słońca może budzić wiele pytań. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane. Pragniemy wyjaśnić wszystko, aby mieli Państwo bogaty zestaw informacji przed podjęciem trafnej decyzji.

W POLSCE JEST ZA MAŁO SŁOŃCA

Badania nasłonecznienia naszego kraju pokazują, że energii od słońca mamy tyle, ile trzeba, średnio – 1000 kWh/m2, a bywają regiony o jeszcze większym nasłonecznieniu. Podobnie wartości nasłonecznienia mają nasi sąsiedzi Niemcy, którzy od lat z zyskiem inwestują w fotowoltaikę.

PANELE NIE DZIAŁAJĄ ZIMĄ ORAZ W NISKICH TEMPERATURACH

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię w zależności od dostarczonej ilości światła, a nie w zależności od temperatury.

INWESTYCJA NIGDY SIĘ NIE ZWRÓCI

Instalacja zwraca się i to bardzo szybko. Jeszcze kilka lat temu była ona zupełnie nową (drogą) technologią. Aktualnie jest inaczej. Należy również zauważyć, że żywotność takiej instalacji wynosi minimum 25 lat. Koszty energii elektrycznej będą rosły, a instalacja produkuje prąd już od pierwszego dnia jej użytkowania.

PANELE SŁONECZNE NIE DZIAŁAJĄ W POCHMURNE DNI

Panele fotowoltaiczne pochłaniają promienie bezpośrednie oraz te rozproszone przez chmury, opady deszczu czy śniegu. To gwarantuje ciągłą produkcję energii.

MONTAŻ PANELI W DOMU WYMAGA POZWOLEŃ

Zgodnie z polskim prawem, jeśli moc instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu nie przekroczy 50kW, to NIE POTRZEBUJESZ pozwolenia na jej montaż na dachu lub w ogrodzie.

SYSTEMY FOTOWOLTAICZNE SĄ SZKODLIWE DLA ZDROWIA

Panele na dachu nie wpływają na otoczenie bardziej niż sam dach. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń, hałasu ani szkodliwego pola elektromagnetycznego. Są zupełnie bezpieczne

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA PRZYCIĄGA PIORUNY

Instalacja fotowoltaiczna nie podnosi ryzyka uderzenia pioruna w nasz dom. Żadne z elementów instalacji nie spowoduje, że ryzyko uderzenia będzie większe, niż ryzyko w przypadku domów bez instalacji fotowoltaicznej.

ZAKŁADY ENERGETYCZNE NIECHĘTNIE PRZYŁĄCZAJĄ MIKROINSTALACJE

Zgodnie z u stawą o OZE, zakłady energetyczne mają obowiązek przyłączenia mikroinstalacji o mocy do 50 kW. Ponoszą one także koszty wymiany licznika na dwukierunkowy.

PRODUCENT I RODZAJ OGNIWA NIE MAJĄ ZNACZENIA

Na rynku jest wiele rodzajów modułów fotowoltaicznych, np. monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. To już pokazuje, że wybór producenta i elementów instalacji ma wpływ na WYDAJNOŚĆ i JAKOŚĆ przyszłej elektrowni domowej. Aby sprawnie produkować prąd i oszczędzać, zainwestuj w dobrą technologię.