Wzrost zainteresowania samowystarczalnością energetyczną sprawia, że coraz popularniejsze staje się łączenie instalacji fotowoltaicznych z pompami ciepła. Takie połączenie jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i portfela, ponieważ pozwala na wykorzystanie darmowej, ekologicznej energii do zasilania pompy ciepła. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj poniższy artykuł.
Obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną jest bardzo ważnym etapem przy budowie lub modernizacji nieruchomości. W przypadku połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi niezbędne jest dokładne wyliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz kosztów ogrzewania domu. Przykładem jest dom jednorodzinny o powierzchni ogrzewanej 130 m2, który potrzebuje około 6000 kWh energii na zapewnienie ciepła oraz zagrzanie wody użytkowej. W tym celu można zastosować powietrzną lub gruntową pompę ciepła.
W Polsce panele fotowoltaiczne dostarczają rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej z każdego 1 kWp zainstalowanej mocy. Do obliczenia zapotrzebowania na energię elektryczną należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:
Dla przykładu, dla 130 m2 mieszkania przy zużyciu 6000 kWh potrzebna będzie instalacja o mocy 7,5 kW. Należy jednak pamiętać, że produkcja energii elektrycznej (lato) mija się z największym zapotrzebowaniem pompy (zima). Obowiązujące przepisy pozwalają na wprowadzenie do sieci nadmiaru wyprodukowanej energii, co umożliwia jej odbiór w dowolnym momencie.
Koszty ogrzewania domu pompą ciepła również muszą być dokładnie obliczone. Dla przykładu dom jednorodzinny o powierzchni ogrzewanej 130 m2, przy zapotrzebowaniu cieplnym wynoszącym 6 kW i przy cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,6 zł/kWh, roczne zużycie energii wynosić będzie około 3167 kWh. Oczywiście należy pamiętać, że szacunki dotyczące zapotrzebowania na energię mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak m.in. termoizolacja nieruchomości. Jeśli chcesz dokładnie obliczyć zapotrzebowanie nieruchomości na energię elektryczną i cieplną, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, by skorzystać ze symulacji.
Pompa ciepła wykorzystuje naturalną energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń w domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jednak zasilania energią elektryczną, którą mogą dostarczyć panele fotowoltaiczne.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych daje szereg korzyści, m.in. darmowy i ekologiczny prąd, który może być wykorzystywany przez pompę ciepła. Efektem takiego połączenia jest zwiększenie bieżącej konsumpcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, co jest bardzo korzystne.
Współpraca pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną przynosi wiele korzyści, zarówno dla użytkownika, jak i środowiska. W ten sposób można wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele słoneczne do napędzania pompy ciepła, co skutkuje minimalizacją kosztów utrzymania budynku pod względem energii potrzebnej do ogrzewania czy chłodzenia wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu inwestycja zwraca się jeszcze szybciej, a połączenie tych dwóch technologii sprawia, że utrzymanie domu jest bardzo tanie.
Pompa ciepła umożliwia także magazynowanie energii elektrycznej w postaci energii cieplnej, co również stanowi zaletę takiego połączenia. W praktyce oznacza to możliwość gromadzenia nadwyżek energii elektrycznej w akumulatorach lub transformacji jej w energię cieplną i magazynowania w zbiornikach na ciepłą wodę użytkową.